• By lutfu
  • No Comments

WordPress Güncellemelerini Kapatmak

WordPress içerik yönetim sistemi hala en çok inernet sayfaları yapımında en çok tercih edilen CMS’lerden biri ve hızla her geçen gün kullanım sayısı artmaya devam ediyor. Hal böyle olunca wordpress çekirdek dosyaları, tema ve kurulu olan eklentileri güncel tutmak, web sitenizin güvenliği, hızı ve performansı için son derece  önemli hale gelmiş oluyor. Özellikle bazı versiyonlarda herhangi bir güvenlik açık çıktığında güncelleme yapmazsanız web sitenize bir hack saldırısı veya istemediğiniz kod parçacıkları yerleştirebilir.

Bazen de WordPress dosyalarında, temada veya eklentiler el ile değişiklik yaptığımız için güncellenmesini istemiyor olabiliriz. Güncelleme gerçekleştiğinde yaptığımız manuel eklemeler değişeceği için wordpress güncellemelerinin otomatik yapılmamasını tercih edebiliriz.

WordPress üzerinde herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmek için, sitenizin admin kısmından admin şifremiz ile oturum açıp, sol taraftaki menüden Başlangıç > Güncellemeler linkinden kontrol edebiliriz.

Herhangi siteniz için herhangi  bir güncelleme var ise bu sayfada yer alacaktır.  Güncellemeler kısmına tıklayarak güncellemeniz var ise  manuel olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

WordPress içerik yönetim sistemi bazı güncellemeleri kurulu olduğu web sitelerine otomatik olarak gönderme özelliğine sahiptir.  Fakat bazen tema yahut eklenti güncellemeleri düzgün çalışan wordpress sitelerinize zarar verilir. Farklı wordpress hataları ile karşılaşabilirsiniz. Canınızı sıkacak olan bu hatalarla karşılaşmamak için wordpress güncellemelerini devre dışı bırakmak bir çözüm olabilecektir.

Peki Ama WordPress Güncellemelerini Nasıl Kapatabiliriz?

WordPress içerik yönetim sistemi kurulu olan web sitelerinde otomatik güncellemeleri kapatmanın iki farklı yolu bulunuyor. Birincisi herhangi bir kod açmadan basit bir woordpress eklentisi ile, ikinci yol ise, wordpress çekirdek dosyalarından yer alana wp-config.php dosyası içerisine kod ilave ederek. Bu yazımda kısaca iki yoldan güncelmeme kapatmayı anlatmaya çalışacağım. Size hangis daha kolay ve  pratik geliyorsa o yöntemi kullanabilirsiniz.

 

1-Eklenti ile wordpress güncellemelerini kapatma

Bu işlemi Disable All WordPress Updates isimli eklenti ile basit bir şekilde  yapabilirsiniz.

WordPress içerik yönetim sisteminde eklenti kurulumu son derece basittir.  WordPress’in admin menüsünden Eklentiler > Yeni ekle diyerek eklentiyi arayarak bularak kurabilirsiniz.

Eklentiyi kurup, aktif etmekten başka herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok. Eklenti wordpress sistem dosyalarını, kullandığınız temayı ve kurulu olan tüm eklentiler deki  güncellemelerinin hepsini devre dışı bırakacaktır.

 

2-Wordpress dosyalarından otomatik güncellemeleri kapatma

Otomatik güncellemeleri eklenti ile değil de  manuel (el ile) kapatmak için wordpress sistem dosyalarından  wp-config.php dosyasına kod ekleyerek de aynı işlemi yapabilirsiniz.

WordPress kurulu olduğu ana dizinde bulunan wp-config.php dosyanızı herhangi bir ftp programı ile,  yada online olarak file manager ile açarak aşağıdaki kodu yazarak wordpress’in sistem dosyalarını, kullandığınız tema ve eklentilerin güncellemesini devre dışı bırakabilirsiniz.

define( 'automatic_updater_disabled', true );

Aşağıda yer alan  kod satırını kopyalayıp wp-config.php dosyasına eklerseniz sadece wordpress sistem dosyalarının güncellenmesini önleyebilirsiniz. Tema ve kurulu olan eklentileriniz otomatik olarak güncellenmeye devam edecektir.

define( 'wp_auto_update_core', false );

(Visited 38 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.