• By lutfu
  • No Comments

Osmaniye’de Saklı Cennet Karaçay Şelalesi

Karaçay Şelalesi Osmaniye il merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.  Amanos Dağları eteklerinde yer alan  şelale Osmaniye’mizin yaz aylarının sıcaklığından kaçarak sığındıkları mekanlardan sadece biridir. Karaçay kanyonunda bulunan Karaçay Şelalesi eşsiz el değmemiş bakir doğası ve manzarasıyla görenleri kendisine adeta hayran bırakıyor.

Amanos Dağlarında dairesel çizgi çizerek akan Karaçay deresinden yaklaşık 30 metre yükseklikten aşağıya dökülüyor. Dökülen şelalenin suyu gürül gürül akarken, ziyaret edenlerine doyumsuz manzaranın tadını çıkarmak kalıyor. Tabi ki bu güzel manzara için biraz yürümeniz gerecek. Gerçi yeni yapılan araç yolu ile parkurun uzunluğu ve zorluk derecesi baya kolaylaşmış durumdadır.

Osmaniye’de Saklı Cennet Karaçay Şelalesi

Daha önceleri Karaçay Şelalesine ulaşmak için Karaçay deresi boyunca orman ve patika yol kullanılmaktaydı. Yer Yer doğanın çıkardığı engelleri aşmak için suya girmeniz gerekmekteydi. Hal böyle olunca da ziyaretçi sayısı az oluyordu. Aslında doğa için bence bu iyi bir şey!  Eski parkur sulu ve zorlayıcı ve süre  olarak da uzun idi. Durum böyle olunca;  daha çok dağcılık ve doğa sporları kulüpleri günü birlik geziler yapmaktaydılar. Osmaniye, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin, Hatay, Kayseri gibi yakın illerde bulunan dağcılık ve doğa sporları kulüpleri gibi…

Osmaniye Valiliği  ve Osmaniye İl Özel İdaresi doğa severler tarafından rağbet gören parkuru biraz kısaltmak uğruna araç yolu açmaya kara verdiler. 2022 Haziran ayında araç ile ulaşmanın sağlanması için gerekli çalışmalar yapılıp parkur kısaltılmıştır. Daha Önceleri sadece kanyonun içerisinden yaklaşık 2 saat yürünerek gidilen parkur kısalmıştır. Yeni parkur araba ile daha kısa zaman da gidilen alternatif parkur olmuştur. Peki yeni parkurdan Karaçay Şelalesine nasıl gideceğiz?

Osmaniye Karaçay Şelalesine Nasıl Gidilir?

Araba ile Osmaniye şehir merkezinden Zorkun yoluna hareket edeceksiniz. Karacalar Köprüsünü geçip Zorkun yoluna gireceksiniz. Daha sonra Karacalar Mezarlığını geçeceksiniz. Seyir tepesi tesisleri yol ayrımından Zorkun levhasını takip edeceksiniz. Burada artık sizi azıcık bol virajlı bir tırmanış bekliyor olacak. İleride Park Orman Tesislerini geçeceksiniz. Park Orman tesislerini geçtikten hemen sonra Çiftmazı mesire alanına varmadan önce viraj bitiminde sağ taraf sizi bir levha karşılayacaktır.

Osmaniye Karaçay Şelalesine Yeni Parkurdan Nasıl Gidilir?

Osmaniye Bal Ormanları levhası oradan sol taraf dönerek tali yola gireceksiniz. Artık Zorkun yolundan ayrılmış olacak. Asfalt yol bitmiş bundan sonraki yol tali kum yol olacaktır. Yol boyunca tahta yön levhalarını takip edeceksiniz. İki adet Kulübe iki adet ufak su birikintisini geçeceksiniz. Tahta yön levhaların birinde beyaz yazı ile Şelale Yok levhasını göreceksiniz. Panik yapmayın doğru yoldasınız. Şakacı arkadaşın biri şelale yolu yazısını şelale yok diye değiştirmiş. Yol sizi doğrudan dere yatağına indirecektir.

Zaten yaklaştıkça suyun sesini duyacaksınız. Size tavsiyem son yokuştan aşağı inmeyin orada toprak halen yumuşak olduğu için aracınız geri çıkmayabilir. Eğer aracınız 4X4 arazi aracı ise yahut aracınıza güveniyorsanız dere yatığına kadar inebilirsiniz karar sizin. Gerçi ben dere yatağına kadar inmiş tofaş şahin arabası bile gördüm. 🙂 Aracınızı park edip 50-100 metre hafif yokuşu inip dere yatağına ulaşacaksınız. Hemen suyun geliş yönüne doğru sağ tarafa dönerek patika yol kullanarak dere yatağı içerisinde yürüyeceksiniz. Tahmini yürüyüş hızınıza göre buradan şelale 5-10 dakikalık yürüyüş mesafesinde olacaktır.

Osmaniye Karaçay Şelalesine Nasıl Gidilir?

Dere yatağına indikten sonra ilk olarak sulu parkur sizi karşılayacaktır. Hemen yaklaşık 10-20 metre yürüdükten sonra ilk zorlu sayılabilecek parkur ile karşı karşıya kalacaksınız. Hemen Korkmayın ya! İp ve dere yatağına içerisine yerleştirilmiş odun kütüğüne basarak ipten de destek alarak kolaylıkla geçeceksiniz. Azıcık ayağınız Karaçay’ın serin sularına temas edecek. Bu engelden hemen sonra az daha yürüyünce sizi kocaman bir kaya karşılayacak. Kayayı aşmak için yukarı doğru tırmanmanız gerekecektir. Kayaya tırmanmak için bir odun merdiven ve yine kayadan inmek için bir merdiven daha inmeniz gerecek. Merdivenleri kullanarak kayayı çok kolay bir şekilde geçtikten sonra son hedef  Karaçay Şelalesi… 🙂 Uzaya fırlatacak roket gibi 10..9..8…7.. geri sayıma başlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 dakika yürüdükten sonra muhteşem görüntüsü ile sizi Karaçay Şelalesi karşılayacaktır.

Karaçay Şelalesi

Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi

 

Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi
Karaçay Şelalesi

17 Temmuz 2022 Pazar günü yapmış olduğumuz Karaçay gezisine ait kısaltılmış videoya aşağıda izleyebilirsiniz. Yukarıda anlatmaya çalıştığım parkurları görme şansınız olacaktır.

Not: Üzerinize fazla eşya almayın. Çünkü yükünüz çok daha zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden tüm eşyalarınızı sırt çantasında taşıyın. Şort tercih edin yedek ayakkabı yanınızda muhakkak olsun.

 

(Visited 10 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.