Osmaniye Web Domain

Alan adınızın kayıt altına alan firma çok önemlidir. Sizin internetteki ismini olan domaini kurumsal bir firma kayıt ettirin. Aksi durumda istenmeyen olumsu durumlar yaşanabilir. Bu yüzden Osmaniye web domain hizmetleri kurumsal olarak sunuyoruz.

Alan adı yani meşhur domain kavramı nedir ne işe yarar bugün sizlere onu aktarmaya çalışacağım elimden geldiği kadar. Domain yani Hosting kavramının kardeşi biz web tasarımcıların sözlüklerinde yer alan ve olmazsa olmaz kavramlarımızdan bir tanesidir.

osmaniye web domain hizmetleri

Domain kavramı, Kısaca web sayfalarınızın internette yayınla başladığı adı ve adresidir. İşyerinizin tabelası gibi düşünebilirsiniz yahut evinizin kapı numarası gibi de düşünebilirsiniz. Peki web sitesi yaptırmak için domain almak şart mı ?

Evet şart hatta çoğu zaman ilk yapılacak işlemdir domain almak çünkü internette bir alan adınız olmazsa internet kullanıcıları sitenize ulaşamazlar. Mesela şuan okuduğunuz bu makalenin yer aldığı web sitesinin alan adı lutfusalik.com ’dur.

Aslında domainler yani alan adları ip adresi denilen, bilgisayarların birbiriyle iletişime geçmesini sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Ama kullanıcıların uzun ve karmaşık olan numaraları akıllarında tutması zor olduğundan böyle bir çözüm bulunmuş. Peki alan adı tescili nasıl yapılır?

Öncelikle Alan adı almak için bir domain register’a sitesine gidebilirsiniz (örnek: internic.com, directnic.com, godaddy.com, isimtescil.net vs..) veya Osmaniye ilinde web tasarım ve web hosting hizmetleri veren firmamızdan sizin için bir alan adı kaydetmesini isteyebilirsiniz.

Tr yani Türkiye’ye ait olan alan adlarını satmaya tekili kurum ODTÜ (nic.tr ) tr uzantıları alan adları (com.tr, net.tr, org.tr,gov.tr) tescili yapılırken belli evraklar istenmektedir. Fakat global alan adlarında herhangi bir belge istenmez boşta olanı ilk gelen kayıt eder mantığı ile tescil işlemi yapılır. (com,net,org,biz vb.)

İdeal Bir Alan Adı Alırken Dikkat Edilecek Hususlar:

  • Kısa, sade ve anlaşılır olmalı,
  • Her ne kadar da olsa Türkçe karakterli alan adları tescil ediliyorsa olsa da alan adınız da Türkçe karakter olmalıdır.
  • Firmanızın adı ve hizmet alanı içermeli
  • Mümkün oldukça com uzantılı alan adları tercih edilmeli
  • Tescil işlemi güvenilir ve sağlam kurumsal bir firmadan yapılmalı
  • Alan adınızı kendi bilgilerinize ile kendiniz tescil edilmeli
    Eğer sizde bir domain ( alan adı) sahibi olmak istiyorsanız. Başta Osmaniye ilinde web tasarım hizmetleri veren ve sayısız domain tescili yapan firmamıza ulaşabilir bilgi ve fiyata alabilirsiniz. 5rer