• By lutfu
  • No Comments

Osmaniye Şehir Silueti

Çalıştığım kurum olana T.C. Osmaniye Valiliği resmi web sitesinde kullanılmak üzere bir Osmaniye Şehir Silueti çizmeye karar verdik.

Daha önce bir kaç kurum ve kişilerin yaptığı çalışmalara baktım tarafımca eksik olduğu kararına vardım. Daha kapsamlı Osmaniye ilimizi tam olarak temsil edecek bir çalışmanın ortaya çıkması gerektiğini düşündüm.

Ve çalışmaya başladım. İlk  önce simge olarak kullanacağım yerleri belirledim. Kullanacağım simgeleri belirlemede T.C. Osmaniye Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürüm Muhammed Yunus TAŞ‘ın destekleri ve görüşleri çok etkili oldu. Zaten bu Şehir Silueti çizme fikrini ilk ortaya atan kişi kendisidir. Ortak bir fikir ışığında aşağıda isimleri yazılı olan mekan ve simgeleri kullanma kararı aldık ;

Kullanılan Mekanlar ve Simgeler

Kadirli İlçesinde bulunan Ala Camiyi, Osmaniye İl merkezinde otogar önünde yer alan Fıstık Tutan Kadın Heykelini, Sumbas İlçesinde bulunan tarihi taş köprüyü, Yazar Yaşar Kemal’in köyü olan Hemite’de bulunan Hemite Kalesini , Kastabala Antik Kentini, Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesinde bulunan Adanava kralı Asitivadas heykel anıtını, Osmaniye Şehir merkezinde Dr. Devlet Bahçeli Meydanına bulunan devasa Türk bayrağını, Tarihi Cebeli Bereket Hükümet Konağını, Bahçe ve Hasanbeyli İlçelerinde bulunan Rüzgar Güllerini, Zorkun Yaylasını, Kırmıtlı Kuş Cennetini ve ilimizde yetişen Zeytini figür olarak kullanacaktık.

Kullanacağım simge ve mekanlara ait orijinal yüksek çözünürlükteki fotoğrafları toplamaya başladım. Bunu şundan dolayı yaptım. Söz konusu fotoğrafları vektörel çizim ile yeniden çizecektim çizimin daha verimli olabilmesi için bana yüksek kalite de fotoğraflar lazım idi.

Ve nihayet çalışma bitmişti ortaya son derece güzel ve başarılı bir çalışma çıkmıştı. Hemen T.C Osmaniye Valiliği resmi web sitesinde kullanmaya başladık. Çalışmamız çok güzel tepkiler aldı.

Daha sonra tarafımdan veya çalıştığım birimden izin alınmadan Osmaniye’de yayın yapan yerel bir radyonun web sitesinin header banner alanında kullandığını gördüm.

Yine T.C. Osmaniye Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz Osman Turunç aracılığıyla Osmaniye’de 2. amatör kümede mücadele veren Zorkunspor formasının alt kısmında kullanmak üzere çalışmanın vektörel halini istediler. Bende çalışmanın vektörel çizim halini verdim formalarında kullanmalarında her hangi bir sakınca olmadığını söyledim.

Fakat bundan sonra iznim ve bilgim olmadan bana ait olan bu Osmaniye Şehir Silueti çalışmasının bir yerlerde kullanıldığını tespit eder veya görürsem gerekli işlemleri başlatacağımı buradan bildirmek isterim.

Lütfen emeğe saygı duyalım ayarıca kullanmak için izin istemek bilgi vermek bu kadar zor olmasa gerek.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.