• By lutfu
  • No Comments

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği Okumak

Bildiğiniz üzere 2019 Yılı Dikey Geçiş Sınavı ile Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği bölümünü kazanmıştım. Bu okulu yazmamda ki temel sebep; Kamu kurumunda programcı olarak çalışıyor olmam ve mesai kavramının örgün eğitimde okumaya engel olmasıydı. İşte bu yüzden uzaktan eğitim okumak daha mantıklı geldiği için bu okulu tercih ettim ve yerleştim de.  Ve şuan itibariyle 1. Dönem eğitim öğretim tamamlamış bulunmaktayım.

Bu yazımda okulu kazandığım andan itibaren yaşadığım süreci sizlere aktarmaya çalışacağım.  Okul uzaktan eğitim olduğu için kayıt işlemleri de daha çok online olarak yapılıyor. Kayıt sırasında istenilen belgelerinin asıllarını kargo ile okulun Ankara, İstanbul ve İzmir bürolarına gönderebildiğiniz gibi elden de teslim edebiliyorsunuz.

Okul Ücretli mi ?

Ben Osmaniye ilinde ikamet ettiğimden dolayı kayıt için istenilen belgeleri bana daha yakın olan Ankara bürosuna kargo ile göndermeyi tercih ettim. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamadım. Okul vakıf üniversitesi statüsünde  eğitim verdiği için ücretli 2019-2020 eğitim yılında okulun dönelik ücreti 2.500 TL olarak belirlenmiş ödeme işlemini kredi kartı ile online yapabiliyorsunuz.

Ben ödemeyi Ziraat Combo kart ile tek çekim yapıp daha sonra Ziraat Bankası internet bankacılığı üzerinden 6 taksite böldüm. Ayrıca okul kamu çalışanlarına bu fiyat üzerinden %20 indirim yapıyor. Bu indirimden faydalanabilmeniz için ise sizden onaylı hizmet belgenizi talep ediyor. Ben de kamu personeli olduğumdan dolayı bu indirimden faydalandım dönemlik ücret olarak 2,000 TL ödeme yaptım.

Hangi Derslerden Muaf Sayılıyorsunuz?

Okulun bana göre en negatif yönü derslerde muafiyet olayına pek sıcak bakmaması bu kadarlık ta olur bence; Beni sadece 3 dersten muaf saydılar. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I, Türk Dili ve Lehçeleri I, İngilizce -I derslerinden muaf saydılar.

Okula benimle beraber aynı dönemde kayıt olan arkadaşlar içerisinde mühendislik, matematik ve fizik mezunları vardı onları bile matematik, fizik vb. derslerden muaf saymadılar. Sadece bazı yeni mezun arkadaşları Bilgisayar Programlama -I dersinden muaf saydılar. Okulun 1. Dönemde öğrencilerine aldırdığı dersler şu şekilde;

Muaf sayıldığım Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi – I, Türk Dili ve Lehçeleri I, İngilizce -I derslerinin yerine  ise 3. Dönemden Elektrik Devreleri ve Olasılık ve İstatistik derslerini verdiler. Yani eğer DGS ile okulu kazanırsanız 1. dönemde alacağınız dersler muhtemelen şu şekilde olacaktır.  Bilgisayar Mühendisliğine Giriş, Bilgisayar Programlama I, Matematik I, Fizik I, Elektrik Devreleri, Olasılık ve İstatistik dersleri olmak üzere 6 adet dersten sorum olacaksınız.

Matematik I dersinde matematik 2 diye bilinen Fonksiyon, İntegral, Türev, Limit gibi konular işleniyor. Eğer sizde benim gibi Meslek Lisesi çıkışlı iseniz Matematik, Fizik ve Olasılık ve İstatistik dersleri sizi biraz zorlayabilir.

Dersler Nasıl İşleniyor?

1. Dönemde 6 ders verdiler bana dersler online olarak canlı yapılmaktadır. Hocadan hocaya değişen ders saatleri oluyor ama ders saatleri akşam saatlerinde oluyor. Mesela akşam saat 19.00 da başlayan  derste var akşam saat 23.00 da başlayan derslerde var.

Bizim ders programımız gayet düzenli idi. Her güne bir ders koymuşlardı sadece pazartesi iki dersimiz vardı derslerin süreleri genel olarak 45 dakika ama ara sıra hocalarımızın anlatacakları konular yetişmezse  dersi maksimum 5-10 dakika uzatabiliyorlar.

Ders Süresi Ne Kadar ?

Derslerin kısa olması biz öğrencileri sıkmadığı için olumlu gibi görünse de hocaların örgün eğitimde 3-4 saat de anlatıkları konuları 45 dakika da anlatmaya çalışmaları benim gibi temeli olmayan öğrenciler için olumsuz bir durum olabiliyor.

Canlı olarak verilen dersler hocalar tarafında kaydedilip sistemde ilgili dersin arşivine ekleniyor. Yani derslere canlı olarak katılım sağlayacağınız gibi daha sonra arşivden izleye biliyorsunuz.

Derslere katılım sağlamanız dersin hocasının size vereceği kanaat puanınızı doğrudan etkiliyor. Yani kimi hoca canlı katılım sağlayan öğrenciye daha yüksek puan verirken arşivden izleyen öğrenciye daha düşük puan verebiliyor. Öğrenci otomasyon sisteminde derslere katılım durumunuza bakabiliyorsunuz.

Durumu karşısında onay işareti dersi canlı izlediğiniz gösterirken (*) işareti ise dersi canlı değil arşivden izlediğinizi gösteriyor.  Yukarıda Bilgisayar Mühendisliğe giriş dersinin 1. dönem katılım durumum görünmektedir.

Hocalar dersi genellikle slaytlar üzerinden anlatıyorlar. Derslerde kullandıkları dosyaları ise derslerin dosyalar kısmına yüklüyorlar istediğiniz zaman buradan bilgisayarına indirerek ders önceden hazırlık ve sonradan tekrar yapabiliyorsunuz.

Bazen ders tarihleri resmi tatillere denk gelince ders işlenmiyor bu da biz öğrencilere sms ve e-mail olarak bilgilendirme yapılıyor.

Telafi Ders Oluyor Mu?

İşlenmeyen dersin yerine dersin hocasının belirlediği tarihte telafi dersleri yapılıyor.  Derslerde tüm hocalar bir adet dönem ödevi veriyorlar. Ödevler sisteme ekleniyor. Sizden hazırlamış olduğunuz ödevlerin sisteme yüklenmesi talep ediliyor.

Yani her şey sistem üzerinden online olarak yapılıyor.   Vize yani ara sınavlarda genellikle 8 haftanın sonunda online olarak yapılıyor. Her dersin vize tarihleri ayrı ayrı açıklanıyor. Açıklanan tarih içerisinde istediğiniz saatte giriş yapıp vize sınavınızı tamamlayabiliyorsunuz.

Diyelim ki internet altyapısından dolayı veya elektrik kesilmesinden dolayı teknik bir sorun yaşadınız. O zaman okulun teknik destek ekibiyle görüşüyor durumunuzu anlatıyorsunuz genellikle yardımcı oluyorlar.

Vize puanlarınız sınav tamamladıktan sonra 1-2 dakika içerisinde öğrenci bilgi sisteminde ilgili dersin sınav listesi kısmına düşüyor. Hocalar kanaat puanı ödevlerinize vermiş olduğu puanları ve vize puanlarınızı sisteme giriyorlar.

Dersten başarılı olmak için gereken geçme puanı ise 65’dir. Bu puan hesaplanması ise şu şekilde;

Vize %30(Vize %60 + Kanaat %15 + Ödev %25)  +  Final %70

Final Sınavları Nasıl Oluyor?

Final sınavları Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılıyor.  Final tarihlerine yakın bir zamanda okul sizden öğrenci isteminde üzerinden final sınavına gireceğiniz sınav merkezini seçiminizi istiyor.  Mesela ben Ankara’yı tercih ettim.

Yaşadığım şehre daha yakın diye.  Ankara da final sınavlarını Genellikle Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde yapılıyor.

Final sınavları Cumartesi ve Pazar günleri yapılıyor. Saat: 09:30, 12:30 ve 15:30 olmak üzere 3 oturum şeklinde yapılıyor.

Her dersten 20 soru test şeklinde 5 seçenekten oluşan bir sınav yapılıyor. Yanlış cevaplar doğruları götürmüyor.

Final Sınavlarında Telefon Serbest Mi?

ÖSYM diğer sınavları gibi güvenlik tedbirleri üst sahada değil kapıda arama yok telefon ile içeri girebiliyorsunuz notlarınızla sınav saatine kadar çalışabiliyorsunuz sınav gözlemcisi geliyor kaldırın notları kitapçıkları dağıtacağım. Cep telefonunuz kapalı bir şekilde sıranızın üzerinde ters bir şekilde kalsın diyor ve sınav başlıyor.

Final sınavları sonucunda başarısız olduğunuz dersler için Bütünleme sınavı yapılıyor. Bütünleme sınavı aynı final sınavları gibi oluyor.

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesini eğer DGS sınavı ile kazanmışsanız en erken 6 dönemde bitire biliyorsunuz. Fakat Ön lisansı da Hoca Ahmet Yesevi üniversitesinde okumuşsanız 4 dönemde bitirme durumunuz mevcut.

Okulu Tavsiye Ediyor Musun?

Eğer örgün eğitime gidecek zamanınız yok ise yada yaşadığınız şehirde bilgisayar mühendisliği bölümü yok ise Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi tam size göre bir üniversite zaten ÖSYM puanınız ile gelebileceğiniz ve YÖK’ün denk kabul ettiği uzaktan eğitim mühendislik bölümlerinin olduğu tek okul Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesidir.

Fakat bu okulu okumak değil kazanmak daha zor bunu  daha çok dikey geçiş sınavı için söylüyorum. Yani aldığımız sayısal puanlar ile Türkiye’de örgün eğitim veren bir çok köklü okulun Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne rahat bir şekilde kazanabiliyorsunuz.

(Visited 98 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.