• By lutfu
  • No Comments

2019 DGS Sınavını Nasıl Kazandım

Merhaba bugün sizlere 2019 DGS Sınavını Nasıl Kazandım yazısı ile DGS serüvenimi anlatacağım.  Kamuda programcı olarak görev yaptığım için gerek maaş gerekse unvan için üst öğrenim olan bilgisayar mühendisliği okumayı düşündüm. Bunun en kolay yolu olarak da dikey geçiş sınavına girmek olduğu fikrine vardım. Ve dikey geçiş sınavına hazırlanmaya başladım.

Sınavı basite aldığım için 2018 senesinde pek düzenli ve planlı bir şekilde çalışmadım. Bunun sonucunu da en ağır bir şekilde sınav sonuç belgemi  elime aldığım zaman gördüm.

HÜSRAN ve BAŞARISIZLIK

Bu sonucu almam da bir çok neden vardı. ÖSYM yeni nesil sayısal soru sorması, 2018 dikey geçiş sınavının o seneye kadar yapılmış en zor dgs sınavı olması…. gibi gibi ama en önemli ve bana göre tek sebebi düzenli, planlı ve istikrarlı bir şekilde ders çalışmamak olduğunu görmüştüm.

Artık ne yapıp edip 2019 dikey geçiş sınavını kazanmam gerekiyordu. Bu doğrultuda “dikey geçiş sınavını nasıl kazandım” konulu makale ve videolar izledim. Artık hazırdım. “İstemek başarmanın yarısıdır.”  felsefesi doğrultusun da dikey geçiş sınavını kazanmayı istediğim için yarı şekilde başarmış sayılırdım.

Peki Ama 2019 DGS Sınavını Nasıl Kazandım ?

Öncellikle kaynak araştırması yaptım. Çünkü ÖSYM yeni nesil soruları dönmüştü. Geçen yıllarda kalıp şekilde sorduğu klasik sorulardan vazgeçip hikayesi bol zaman alıcı ve mantıksal kurguya dayalı sayısal sorularına dönmüştü. Bunun için kaliteli soruların olduğu kaliteli kaynaklar almak gerekiyordu. Uzun bir araştırmadan sonra kaynakları belirleyip sipariş verdim.

Meslek lisesi mezunu olduğum için geometri temelim olmadığından dolayı geometriye çalışmamaya karar verdim. Dikey geçiş sınavında sorumlu olduğum tüm sayısal konularını yazdım. Sınav konularını Cebir 1, Cebir 2, Problemler ve Sayısal Mantık adı altında 4 ana başlıkta topladım.

 CEBİR-1 CEBİR-2   PROBLEMLER SAYISAL MANTIK  
 Temel Kavramlar  Rasyonel Sayılar  Oran – Orantı  Denklem Çözme
 Sayı Basamakları  Üslü Sayılar  İşçi – Havuz Problemleri  Faktöriyel
 Bölme- Bölünebilme  Köklü Sayılar  Sayı – Kesir Problemleri  Taban Aritmetiği
 Ardışık Sayılar  Çarpanlarına Ayırma  Yaş Problemleri  Permütasyon
 Asal Çarpanlar Ayıma  Geometri  Yüzde – Faiz Problemleri  Kombinasyon
 Obeb – Okek  Karışım Problemleri  Olasılık
 Mutlak Değer  Harekat Problemleri  İşlem, Fonksiyon
 Basit Eşitsizlik

Sınav konularını yukarıdaki şekilde ayırdıktan sonra kendime bir ders çalışma takvimi yapmaya karar verdim. Yaptığım takviminin aylarını haftalara böldüm. Ve her hafta için bir kaç konu belirledim belirlediğim konuları çalışıp daha sonra elimde olan tüm kaynaklarda o konuya ait soruları çözecektim.

Konu çalışmak için youtube üzerinden ücretsiz hizmet veren video kanalları incelemeye başladım.


Yukarıda yer alan ders çalışma programına uyarak çalışmaya başladım. İlk başlarda biraz zor ve sıkıcı olsa da zaman ilerledikçe konulara hakim oldukça soru çözdükçe daha bir iştahla çalışmaya devam ettim.

Ocak ayında başladığım süreç haziran ayına gelince daha da hızlandı. Unutmayın ki bir sınavı size kazandıran da kaybettiren de sınava kalan son bir aydır. Haziran ayında daha çok konu tekrarı yaptım daha doğrusu deneme sınavlarında yapamadığım eksik olduğumu düşündüğüm konuları tekrar ettim. Bol bol deneme çözdüm Haziran ayının son haftası ise 2010,2011,2012….2018 yılına kadar çıkmış tüm dgs sınav sorularını deneme olarak çözdüm.

DGS Sınav Günü Gelmişti.

Ve sınav günü gelmişti. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde sınava girecektim. Sınav giriş belgemi çıktı aldım ve 30 haziran 2019 pazar günü sabah erkenden sınav yerimin yolunu tuttum. Artık sınav başlamıştı en korktuğum şey ise cebir sorularının zor olmasıydı. Cebir sorularının klasik soru olduğunu görünce bir rahatladım. Sınavım beklediğimden daha iyi geçmişti.

Sınavdan hemen sonra sınavın özellikle sayısal bölümünün 2018 dgs sınavından kolay olduğunu çok kişiden duydum. Evet bence de sayısal soruları geçen seneye göre kolay gibiydi ama öyle çok kolay da değil tabi ki de…

25 Temmuz 2019 yani sonucun açıklanacağı tarihi beklemeye başlamıştım ve nihayet o gün gelmişti. Ve sonuç ;

DGS Tercih Zamanı Gelmişti.

Puan ve sıralamam gayet iyi gelmişti. Vermiş olduğum emeğin karşılığını almıştım. Kamuda programcı olarak görev yaptığım için Uzaktan eğitim yahut yaşadığım şehir olan Osmaniye’ye  en yakın ikinci öğretimi olan ve İngilizce olmayan bilgisayar mühendisliği bölümü yazacaktım. Bu tarife uyan tek üniversite ise İskenderun Teknik Üniversitesi idi. İskenderun Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği (İ.Ö) yazacaktım.

Almış olduğuma puana İskenderun Teknik Üniversitesi kesin geliyordu. Artık sınav bitmiş kendimce hak ettiğim sonucu almıştım ve atık ÖSYM’nin tercihler işlemlerini açıklamasını bekliyordum. Nihayet ÖSYM 21 Ağustos 2019 Çarşamba günü sabah saat 11 gibi ÖSYM sitesinde DGS tercih kılavuzunu yayınlamıştı. Tercihlerin son günü 28 Ağustos 2019 olmasına rağmen ben hemen tercihlerimi bildirdim. Çünkü yazacağım yerler belli idi.

Tercihlerde yapılmıştı artık tercih süresinin bitmesi ve ardından ÖSYM’nin tercih sonuçlarını açıklamasını bekleyecektim.

Uzun bir bekleyişin ardından ÖSYM 4 Eylül 2019 Çarşamba günü yani tercihlerin bitiş tarihinden bir hafta sonra saat 16:00 gibi sitesinde 2019 dikey Geçiş Sınavı tercih sonuçlarını açıklamıştı. Hemen girip bilgilerimi yazıp tercih sonucuma baktım ve sonuç tam istediğim gibi idi 1. tercihim olan Uzaktan Eğitim Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne yerleşmiştim.

Yaklaşık 5-6 ay süren zor, yorucu DGS serüvenim mutlu bir şekilde sona ermişti. Çalışmamın ve emeklerimin karşılığını istediğim okul ve bölüme yerleşerek fazlasıyla almıştım. Eğer isterseniz yapılamayacak kazanılmayacak sınav yoktur bunun iyi bir örneğini gösterdiğimi düşünüyorum. Şimdi size kalan bir hedef bir hayal koymak ve koyduğunuz hedef ve hayalin peşinden düzenli bir şekilde çalışarak gitmek kalıyor.

İşte size bunun yapılabileceğinin kanıtı öncesi sonrası görseli ;

Dikey geçiş sınavına girecek olan tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

(Visited 134 times, 6 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.